Life with Dee

Creating a beautiful life...

  • Start Here
    • Welcome!
    • Disclosure Statement
    • Privacy Policy
    • Contact
  • Home & Garden
    • Homemaking
      • Cleaning
      • Domestic Dee-va
      • The FlyLady Method
    • Gardening
    • Country Living
    • Frugal & Green
      • Green Living
    • Productivity and Time Management
    • Organization
  • Dee’s Kitchen
    • Menu Monday
    • Recipes
      • Instant Pot Recipes
      • Instant Pot
      • Vegetarian
      • Guest Posts
      • Pinterest Recipe Review
      • In My Kitchen
        • Grocery Hauls
      • Tea
  • French Inspiration
    • French Friday
  • LWD Book Club

Grocery Haul ~ Fourth Week of January

January 21, 2025 By Deanna Piercy Leave a Comment

Welcome to the fourth week of January’s LWD Grocery Haul series in which I share our weekly grocery purchases, including prices. I’m always curious to see what others purchase and what food prices are in different countries or regions. I hope you are finding this series interesting and helpful.

Grocery Haul graphic

This post may contain affiliate links and as an Amazon Associate I earn from qualifying purchases. Read more here.

LWD GROCERY HAUL

January 2025 ~ Week Four

I didn’t do a regular weekly grocery order from Pruett’s. I had what I knew would be a lengthy doctor appointment on Monday, my usual shopping day. Instead, I made a quick trip into Braum’s and picked up bread at the convenience store. My mom didn’t need much this week and I cooked enough food to stock her freezer. 

BRAUM’S (REGIONAL DAIRY/ICE CREAM STORE):

  • half & half (1 pint) $3.19
  • heavy cream (1 pint) $5.99
  • russet potatoes (5 lbs.) $3.39
  • green bell peppers (4) $5.98
  • sharp cheddar cheese (8 oz.) $2.19
  • red seedless grapes (0.30 lb.) $1.48
  • green onions $0.99
  • spinach $1.99
  • celery hearts $1.99
  • Black Forest sliced ham $3.99
  • boneless skinless chicken breasts (3) $7.99
  • cinnamon raisin bagels $2.89

Subtotal: $42.06 (plus tax)

 

LOCAL CONVENIENCE STORE:

  • Sara Lee sandwich bread (1 lb. 8 oz.) – $3.73

Subtotal: $3.73

 

Total: $45.79

I had half-jokingly told David that I thought he and Chris should learn how to cook at least one thing and cook for us all once a week to give me a break. They are smart guys and I’m sure they could cook something.

Sunday I cooked a pot roast in the crockpot and it occurred to David that this is something he could do. He has even watched a couple of YouTube videos. He wants to start doing this each Sunday which sounds good to me. It also provides leftovers which I can then use on Monday night when I like to plan something easy since it’s my shopping and errand day. 

David said he would run in a pick up a roast before Sunday. I’ll add that to next week’s grocery haul post but it should run between $17-23 from what I’m seeing online, depending on size. Anyone else shocked at the price of a roast these days? I mean, in my earlier homemaking days I considered roast beef a pretty economical dinner, especially since it provided a lot of leftovers.

I’ve shied away from buying them very often at current prices but as David pointed out, it’s way cheaper than a fast food meal since it will feed three of us at least twice. The one I cooked this past Sunday was a little over $17. The three of us had hearty portions Sunday night. I then turned it into a nice soup/stew with homemade dumplings Monday night. Finally, David and I had the rest of the soup for lunch today. When you look at it in those terms, it’s a reasonable choice. 

Update:

We made a quick run into Pruett’s to buy a roast on Friday, as well as some cheese.

I decided to check egg availability while we were there. There was a big, empty space where all the Eggland’s brand eggs would normally be. However they had plenty of a different brand at a reasonable price so I bought 3 dozen. I plan to use a dozen to make breakfast burritos and freeze them. I’m also going to freeze a dozen that I’ve beaten and divided into two-egg portions for baking. Finally, I am going to bake some muffins to freeze. 

Avian flu is wreaking havoc on the poultry industry here in the U.S. and I suspect it will be quite some time before prices come down and supplies are restored. I’m also looking into various egg substitutes. What are you seeing in your area?

As of a couple of days ago, wholesale egg prices were around $7 a dozen. This is the price restaurants and grocery stores are paying. However, many stores sell eggs as loss leaders so not everyone is paying that price. But rest assured, they are making up the difference elsewhere. 

Egg Prices High. They Will Likely Go Higher. (gift article)

So here is what we bought:

  • cheddar cheese (8 oz.) $2.99
  • cage free eggs (3 doz.) $11.97
  • chuck roast $24.81

Total: $39.77

 

Our weekly menu…

menu graphic

 

Featured Recipe:

Stuffed Bell Peppers

Stuffed Bell Peppers

 

PREVIOUS GROCERY HAUL POSTS IN THIS SERIES:

Grocery Hauls

 

grocery haul graphic

grocery haul graphic

Share this post:

Share on X (Twitter) Share on Facebook Share on Pinterest Share on LinkedIn Share on Email

Filed Under: grocery haul

« My Favorite Books of 2024
Underconsumption Core and a Low-Buy Year »

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recipe Rating




Welcome!
profile picture

I’m Dee, a Francophile with a hippie heart, trying to create a beautiful life in the country while dreaming of Paris.

  • Email
  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest
  • Twitter
menu graphic

LWD Book Club ~ May 2025

LWD Book Club May 2025

Art Appreciation May 2025

Art Appreciation May graphic

Vintage Menu Plans

Vintage Menu Plans graphic

A month-by-month selection of vintage menu plans

FAVORITE POSTS

LWD Favorite!

Simple Abundance book cover

Goodreads Challenge

image

Copyright © 2025 · Life With Dee